O mnie
Mam na imię Ola i bardzo interesują mnie zwierzęta uznawane za najlepszych przyjacioł ludzi. Chcę przybliżyć wam na przykład gdzie szukać psow, czy lepiej przygarnać młodego czy też dorosłego psa. To wszystko na mojej stronie...


Gdzie szukać psa?
Jeśli znajdziesz w gazecie ogłoszenie o sprzedaży psa wybranej rasy, nie ulegaj pokusie natychmiastowego zakupu. Zanim się zdecydujesz, sprawdź, czy warunki w hodowli są naprawdę dobre, a oferowane zwierzę zdrowe i dobrze odchowane. Powinieneś mieć możliwość obejrzenia matki szczeniąt, aby, chociażby nieświadomie, nie popierać działalności pośredników, skupujących szczenięta w celu dalszej odsprzedaży. Ale spójrz też przez chwilę na siebie oczami hodowcy - czy odchowawszy starannie miot szczeniąt, nie chciałbyś choć trochę poznać nabywców i przyszłych właścicieli każdego z nich? Jeśli masz tylko okazję, wybierz się na wystawę psów — poznasz tam hodowców wybranej rasy i będziesz miał możliwość uzyskania bliższych informacji na temat jej potrzeb i wymagań. Uzyskasz też informacje o tym, kto z hodowców planuje mioty na przestrzeni najbliższych tygodni czy miesięcy. Czasami na wymarzonego psa trzeba zaczekać, ale to nie powinno Cię zniechęcać. W poważnych hodowlach zwykle są listy oczekujących. Jeśli okaże się, ze w danym momencie nie można nabyć szczenięcia tak starannie wybranej przez ciebie rasy, nie zmieniaj zdania i nie kupuj pierwszego z brzegu psa, tylko dlatego, że jest do sprzedania. Nie może Ci się przytrafić nic gorszego niż posiadanie psa, którego stale będziesz porównywać do tego wymarzonego, ktory tak głęboko zapadł Ci w serce.

Dorosły czy szczenię?
Szczenię dostarczy każdemu nieskończenie wiele radości, dając też przyjemną świadomość, że to małe stworzenie będzie nam towarzyszyć przez tak wiele lat swego psiego życia. Z drugiej strony szczenię ma bardzo wiele wymagań; rzadko kiedy, zjawiając się w naszym domu jest w pełni nauczone zachowywania czystości, wymaga też uzupełnienia kompletu szczepień. Trzeba mu poświęcić bardzo dużo czasu, zwłaszcza w początkowym okresie, kiedy wielu rzeczy trzeba go nauczyć, podawać częste posiłki i stale po nim sprzątać, zwłaszcza, gdy malec nie może jeszcze wychodzić na spacery. Czeka nas jeszcze okres wymiany zębów, kiedy trzeba nad nim roztoczyć staranną kontrolę, aby nie narobił zbyt wielu szkód, ogryzając te akurat przedmioty, które chcielibyśmy zachować w całości. Jak widać, jest wiele poważnych argumentów przemawiających na korzyść starszego psa, który jest mniej niż szczenię wymagający. Można go od razu wyprowadzać na spacery i nie powinien mieć trudności z zachowaniem czystości w domu. Jednak każdemu nowemu psu trzeba na początku poświęcić trochę czasu, zanim zaadaptuje się do nowych warunków.

Wybor psa
Pies, jako najstarsze zwierzę domowe, w okresie tysiącleci swego udomowienia przekształcił się w drodze ewolucji na szereg odmiennych typów. Typy te, przystosowując się do rozmaitych warunków, nabywały różnych dodatkowych cech fizycznych i psychicznych, by móc podołać funkcjom pomocniczym narzucanym im przez człowieka. Dziś, gdy pragniemy nabyć psa, towarzysza w domu, w pracy zawodowej czy sporcie, musimy zastanowić się, jakie chcemy postawić przed nim zadania. Kierując się przy wyborze psa tylko wyglądem zewnętrznym, nie zastanawiając się nad historycznym rozwojem rasy, jej charakterem i jej przydatnością, można doznać niemiłego rozczarowania. Najzdolniejszy nawet przewodnik lub treser nie jest bowiem w stanie zaszczepić psu cech przeciwnych jego naturze.

Powrot